İcat Edilebilecek Ne Kaldı Ki (!)

Bilime ve teknolojiye yön veren insanların” zamanında” söylediklerini duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız! IBM Başkanından Bill Gates’e, Amerika Patent Dairesi Başkanı’ndan İskoçyalı Fizikçi Lord Kelvin’e kadar birçok ünlü adamın “yeni icat edilen” ürünler hakkında yaptığı yorumları görünce çok güleceksiniz. Çünkü bugün onların hayal bile edemeyip, imkânsız dedikleri…

Bilime ve teknolojiye yön veren insanların” zamanında” söylediklerini duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız!

IBM Başkanından Bill Gates’e, Amerika Patent Dairesi Başkanı’ndan İskoçyalı Fizikçi Lord Kelvin’e kadar birçok ünlü adamın “yeni icat edilen” ürünler hakkında yaptığı yorumları görünce çok güleceksiniz. Çünkü bugün onların hayal bile edemeyip, imkânsız dedikleri aletleri gündelik hayatımızda sıkça kullanıyoruz ve geriye dönüp baktığımız zaman bunlar “bilim adamı” mıydı? Demekten kendimizi alamıyoruz.

 

İcat edilebilecek her şey icat edilmiştir – Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles H.Duell – 1899

Bir patent dairesi başkanından bu sözü duymak ne kadar acı değil mi? Bu sözün üzerinden tam 110 yıl geçmiş. 110 yıl içinde ne kadar çok şey icat edildi biliyor musunuz? Otomobil, televizyon, uçak, internet, bilgisayar, transistor, kalp pili, lazer, sadece birkaç yıl sonra elektrikli süpürgesi, radyo, çamaşır makinesi, faks makinesi, televizyon uydusu ve daha yüzlerce yeni ürün icat edildi.Charles Duell, bu sözü söylemek için çok erken davranmış, artık hayatımızın sıradan eşyaları olan bu icatları bugün görseydi yine de aynı şeyi söyler miydi acaba?

İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum – IBM Başkanı Thomas J Watson – 1977

İlk bilgisayar olarak kabul edilen ENIAC’ın geliştiricisi olan IBM firmasının başkanı Thomas J Watson’dan devam ediyoruz.Thomas J Watson 1977 yılında “insanların evlerinde bilgisayar bulundurması için bir sebep göremiyorum,  dünyada sadece 5 tanesine ihtiyaç duyulacaktır” diyordu. Çünkü bu söz söylenmeden tam 34 yıl önce üretilen ENIAC, 9×15 metrelik bir oda içine ancak sığabiliyordu. Çalışabilmesi için tam 150.000 watt enerji gerekiyordu. Sadece bir problemin çözülmesi için mühendisler, 6000 (evet yanlış duymadınız tam 6 bin) kabloyu tek tek fişe takarak çalıştırması gerekiyordu. Böyle bir teknolojiden sonra aradan 34 yıl geçmesine rağmen bugünkü bilgisayarların yanına bile yaklaşamayacak özelliklerde bilgisayarlar üretildiği için bu sözü çok da yadırgamamak lazım. 

 

 

 

İnsanların interneti kullanacaklarını düşünmüyorum – Microsoft’un Kurucusu Bill Gates

Bill Gates’in bu sözü tam olarak ne zaman söylediğini bilmiyoruz ama bugün şundan eminiz ki diğer bilim adamları, teknolojiye yön veren insanlar gibi Bill Gates de büyük bir yanılgı içerisine düşmüş. İçinde bulundukları teknoloji, bugünkü gibi saniyeler içinde internete bağlanma ve yüksek hızda download/upload yapabilme hayali kurmalarını engelliyordu. Kaldı ki o zamanlar bu terimler kullanılamıyordu bile… Birkaç kilobayt ile ifade edilebilen veri alış-verişi yapılıyordu sadece.

İlk internetin temelleri atıldığı zaman (1960) askeri istihbarat amaçlı kullanıldı ve 10 yıl içerisinde geliştirilerek 4 bilgisayarı birbirine bağlamayı başardılar, 20 sene sonra ise bugünkü web sitelerinin temelleri ancak atılabildi. 

Havadan ağır makinelerin uçması imkânsızdır, radyonun geleceği yoktur – Royal Society (İngilizlerin bilim akademisi) Başkanı Lord Kelvin – 1895

Bu sözü duyunca biraz komiğime gitmişti. Ama o zamanlar bilim adamları bile böyle bir şeye imkânsız gözüyle bakarken, halkın böyle bir hayalinin olması bile imkânsız gibi görünüyor.

Aslında uçağın icadının kesin bir tarihi yok, yalnızca gelişim süresi var. Yani ilk defa “uçak budur” diyerek bir tanımlama yapılamamış. Ama artık uçaklar günlük hayatımızın bir parçası haline geldiler.

Uçaklar hakkında yanılan Lord Kelvin, radyonun da geleceği olmayacağını söylemiş. Yıllar boyunca, televizyondan da eski olan bu icat, her eve girmeyi başarmıştır.  Ve geçici bir heves olarak değil, bütün gün programların başlama saatleri beklenmiştir.

Bilgisayarlar gelecekte belki de sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar – Popular Mechanics Dergisi – 1949

O zamanlar, zamanın en çok okunan dergilerinden olan “popular mechanics” dergisinde böyle bir haberle karşılaşıldığı zaman duyulan sevinci tahmin edebiliyor musunuz? Bizse hala evimizdeki 2 kiloluk dizüstü bilgisayarı taşımaya üşeniyoruz da, onu masaüstü gibi kullanıyoruz… 1949 yılında sadece “öngörülebilen” henüz 1,5 ton ağırlığına gelecek kadar hafifleyemeyen bilgisayarlar bugün sadece 1 kilogram bile değiller.

Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise geçici bir moda olabilir – Henry Ford’a banka kredisi vermeyen bir banka müdürü – 1903

Dünyanın her tarafına ihracat yapan Amerikalı otomobil üreticisi Ford’un kurucusu Henry Ford, bir bankaya otomotiv sektörü için kredi talebinde bulunması üzerine, krediyi vermeyip üzerine de bu sözü söyleyen banka müdürü, bugün yaşasaydı da görebilseydi keşke Ford’un son arabalarını.

Bunların dışında insanları hayretler içerisinde bırakacak tarihi gaflar da yapılmış…

Artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki? – Harry Warner – O sıralar yeni icat edilen sesli film hakkında – 1927

Televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler – Daryik Zanuck – 1944

Tütün tüketimi insanlar için gayet sağlıklı bir şeydir – Doktor G. Mcdonald  - 1963

Uçaklar ilginç oyuncaklar. Ancak herhangi bir işe yaracaklarını düşünmüyorum – Mareşal Ferdinand Foch – 1911

Hisse senetleri, ulaşabilecekleri en yüksek düzeye ulaşmıştır – Irving Fisher – Yale Ekonomi Profesörü – 1929

 

Yazan |Perşembe, Nisan 17, 2014|Duyurular, Genel, Haberler, Marka, Patent, Tasarım|Yorum yok|

Alman Mahkemesi Apple’ı Haklı Buldu

 

Alman mahkemesi Apple’dan patent ihlali gerekçesiyle 1.57 milyar avro tazminat talep eden şirketin talebini reddetti. Düzenli olarak patent lisanslayan Alman şirketi IPCom tarafından 3G ve LTE patentlerinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu reddeden Mannheim’daki bölge mahkemesi, IPCom’un HTC aleyhindeki iddiaları için de red kararı aldı.

 

 

 

 

Halihazırda elinde mobil teknolojilere yönelik 1200 patent bulunan IPCom için mahkemenin aldığı bu karar ciddi bir yenilgi anlamına geliyor. Şirketin bu karara itiraz etmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

 

HTC’ye açmaya çalıştığı davalarla teknoloji dünyasında ün kazanan IPCom, patentlerini adil, makul ve ayrım gözetmeyen koşullar çerçevesinde lisanslayacağına dair söz vermiş olmasına rağmen, mahkeme salonlarının gediklisi haline gelmiş durumda.

 

Şirket Apple’a karşı kullanmak istediği patentle daha önce de Nokia’ya saldırmış, ancak bir sonuca ulaşamamıştı. Bosch’tan aldığı bu patenti lisanslamak yerine Apple, Nokia ve HTC gibi şirketlere karşı kullanmaya çalışan IPCom, şu ana kadar büyük çaplı şirketler arasından sadece Deutsche Telekom ile uzlaşma sağlayabildi.

Yazan |Perşembe, Nisan 17, 2014|Duyurular, Genel, Haberler, Marka, Patent, Tasarım|Yorum yok|

Nokia Katlanabilir Batarya Üretecek

 

Nokia’dan bataryaların yönünü değiştirecek devrim niteliğinde bir adım geldi.

 

Yapılan sızıntıya görü Nokia katlanabilir (kıvrılabilir) batarya patenti için başvuru yaptı.

 

nokia-logo-sirket

 

Swiss roll adı verilen projede batarya bir rulo gibi kıvrılarak katlanabiliyor.

 

NokiaPowerUser sitesinin yaptığı sızıntıya göre bu batarya ile Nokia akıllı saat üretecek.

 

nokia-NokiaPowerUser-Swiss-roll

 

Patent için başvuru yapılmış olsa da üretimin yakın tarihte olması beklenmiyor.

Yazan |Perşembe, Nisan 17, 2014|Duyurular, Genel, Haberler, Marka, Patent, Tasarım|Yorum yok|

İstanbul Tescilde Lider

Türk Patent Enstitüsü 2013 yılında 68 bin 391 marka tescili yapıldığını açıkladı. En fazla marka tesicli alınan ilin 35 bin 857 tescille İstanbul olarak belirlenirken 47 binde marka başvurusunda bulunulduğu belirtildi.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) 2013 yılında yurt içinden 93 bin 305 marka başvurusu aldıklarını açıkladı. Bu başvurulardan 68 bin 391 tanesinin tescil aldığının açıkladığı verilerde, İstanbul 35 bin 857 tescille en çok tescil alınan il oldu. İstanbul’u sırasıyla 5 bin 403 tescille Ankara, 4 bin 102 tescille İzmir, 2 bin 749 tescille Bursa ve bin 776 tescille Antalya izledi.
Başvuruların illere göre dağılımında da ilk 3 sırayı yine İstanbul, Ankara ve İzmir’in aldığı görüldü. Listede 4. sırada yer alan Bursa’dan 3 bin 940, 5. sırada yer alan Gaziantep’ten ise enstitüye 2 bin 971 marka başvurusu geldi.
2012 yılında ise 117 bin 723 marka tescil başvurusundan 64 bin 721 tanesi tescillenmişti. 2012 ve 2013 yılı marka tescilinde 3 bin 67 adet artış görülürken marka başvurusundaki 24 bin 418’lik düşüş dikkat çekti.

Patentlerin Önemi Nedir?

Patentlerin öneminin başında buluş sahiplerine verdiği tekel hakkıyla sanayinin ve teknolojinin önünü açması gelmektedir.

Patent dosyaları teknoloji için en önemli bilimsel kaynakların başında gelmektedir. Üniversitelerde yapılan ve patentle korunmayan bilimsel araştırmalar üniversite arşivlerinde araştırmacıların kendilerini bulmasını beklerken, milyonlarca patent dosyası günümüzde teknik bir kaynak olarak internet ortamında araştırmacaların kolayca ulaşabileceği bilimsel kaynak haline gelmiştir. Patent literatürü başka hiç bir yerden erişemeyeceğiniz teknik bilginin en geniş tek vücududur. Küresel olarak, 40 milyon patent yayınlanmakta ve her yıl ortalama 1,5 milyon yeni patent dosyalanmaktadır.Dünyadaki teknik bilginin %80’i patent dosyalarında mevcuttur.

Patentler şirketler için fuar görevi görür.

Patentler teknolojik bir istihbarat aracıdır.

Patentler bir buluşun tüm detaylarını açıkça verir: açıklamalar, çizimler, şemalar, kimyasal yapılar, genetik zincirler.Bu nedenle bilimin ve sanayinin gelişmesi için bilgi sağlar.

 

Dev Patent

www.devpatent.com

02122115060

Yazan |Pazartesi, Şubat 24, 2014|Duyurular, Genel, Haberler, Marka, Patent, Tasarım|Yorum yok|