Türk Patent Enstitüsü, 1–4 Mayıs 2013 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 6. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına, 3 buluşçu ve buluşlarıyla katılarak kadın buluşçularımıza ve buluşlarına uluslararası tanıtım ve pazarlama imkânı sağlıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile düzenlenen fuara, 30 ülkeden yaklaşık 500 kadın buluşçunun katılım sağlaması bekleniyor.

Fuar süresince gerçekleştirilecek seminer, forum, çalıştay şeklindeki temaslarla, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Türk Patent Enstitüsünün fuarda tanıtacağı kadın buluşçular ve buluşları şöyle:

Ayşem Feyza ÖZBİR’in “Otomatik olarak müzik nota sayfası değiştiren elektronik ekran sistemi” Buluşu:
Müzikle uğraşan, özellikle bir müzik aleti çalan tüm sanatçıların, gerek bireysel ve toplu olarak verdikleri konserler sırasında gerekse verecekleri konser için yaptıkları hazırlık çalışmalarında, icra edilen müzik eseri nota sayfalarının gerekli yerlerde değiştirilmesi işlemi daima sorun olmuştur. Çünkü icracı çaldığı müzik aleti sebebiyle her iki elini birden kullandığından, nota sayfalarının elle icracı tarafından kolayca değiştirilmesine fırsat yoktur. Bu çalışma, icracının, ayak, diz, dirsek, vs gibi icra sırasında kullanmadığı herhangi bir uzvunu kullanarak etkilediği kablolu (ya da kablosuz) kumanda ünitesiyle, bir ekranda görüntülenmiş nota sayfalarının, ileri ya da geriye doğru değiştirilmesini gerçekleştiren ve müzik icracılarına büyük bir rahatlık sağlayan, ekran, elektronik ünite ve taşıyıcı özel nota sehpasından oluşan bir sistemdir.

Kamile Nazan TURHAN’ın “Sıkılabilen poşet çay” Buluşu:
Süzen poşet çaylar, çay suyuna konulduğunda poşet içirişine çay suyunu almakta ve bunun sonucu olarak çay suyunun kaybına sebep olmaktadır. Çay poşeti kullandıktan sonra bardak içerisinden çıkarıldığında etrafa çay suları damlamaktadır. Tüketici bu sorunu gidermek için çay poşetini kaşık yardımıyla sıkmaya çalışmakta ya da damlamasını engellemek için çeşitli yollar aramaktadır. Kaşık yardımıyla sıkarken ellerin yanması, bu yöntemin hijyenik olmaması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sıkılabilen poşet çay sayesinde, süzen poşet çayların kullanıldıktan sonra içerisine aldığı çay suyunu basit bir mekanizma ile bırakması sağlanmaktadır. Buluş, gövde üz