Bir Dakikada Kanı Durduran Jel Geliştirildi

Rusyalı bilim insanları, kan akışını bir dakikada durdurabilen jel geliştirdiler. Jel, kabuktan elde edilen doğal polimer kitosan maddesiden elde edildi.

Proje yöneticisi, Tektum şirketinin direktörü Mihail Gorşenin, halihazırda jelin test aşamasında bulunduğunu belirtti ve, “Jel, kan hücrelerine bağlanarak hızlı bir şekilde pıhtı oluşturuyor, ek bileşenler ise bu süreci önemli ölçüde hızlandırıyorlar.

‘Yaradan Silinmesine Gerek Kalmıyor’

Buna benzer çoğu ilaç , kan akışını 5-7 dakikaya kadar durdurabiliyor. Bunun dışında ilaçlardan farklı olarak Rus bilim insanlarının geliştirdiği jel, yaradan silinmesine ihtiyaç kalmadan belli bir süre içinde çözülebiliyor.

İlacın sadece dış kesiklerde değil, iç organ ameliyatlarında da kullanılması olasılığı üzerinde çalışmalar yapıyorlar.

‘Bir Yıl İçinde Piyasada Olacak’

Kabukluların kabuğundan elde edilen doğal polimer kitosan temelinde yapılan jel, sağlık uzmanlarından olumlu eleştiriler aldı.

By |2015-12-21T12:42:40+02:00Pazartesi, Aralık 21, 2015|Categories: Haberler, Patent|Bir Dakikada Kanı Durduran Jel Geliştirildi için yorumlar kapalı

Apple’dan Kendini Onarabilen Kapak Patenti!

Kendini Onaran Kapak ile Su Geçirmeyecek!

Yeni nesil iPhone ve iPad cihazlarının modelleri için çalışmalarına devam eden Apple, bu ürünlerinde kullanacağı yeni patent ile suya ve toza karşı dayanıklılığı arttırmayı planlamakta. İlk başta akıllara gelen kendini onaran yüzeyden çok farklı olan kapak, farklı bir amaç ile geliştiriliyor.

Apple’ın son patentiyle iPhone ve iPad modellerininde kulaklık veya Lightning kullanıldığında bu kapak yırtılacak, tekrar yerinden çıkarıldı