ABD’de Apple ile Samsung’u karşı karşıya getiren patent davasında hakim, bir sonraki duruşma tarihi olarak Kasım 2013’ün belirlendiğini açıkladı. 12 – 18 Kasım tarihleri arasında görülecek olan jürili duruşmalarda Apple’ın 450 milyon Dolarlık bir tazminata hak kazanıp kazanmadığı belirlenmeye çalışılacak. Aynı mahkeme daha önce Samsung’u 1 milyar Dolar ödemeye mahkum etmiş [1], ancak yargıç bu kararın 600 milyon Dolarlık bölümü onaylayıp 450 milyon Dolarlık bölüm için yeniden yargılama yapılmasına hükmetmişti.

ABD Kuzey California Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, Apple vs Samsung patent davasında yeni duruşma tarihleri olarak Kasım ayının 2. haftasının belirlendiğini duyurdu. Her 2 firma da ilk mahkeme kararının yanlış olduğunu ileri süren açıklamalar yaparken Apple daha fazla tazminat istediğini, Samsung ise tazminat cezasının geri çekilmesini istediğini açıklamıştı. Şimdi yeni duruşmalarda her 2 firmaya da yeni kanıtlar sunmaları için bir fırsat da tanınmış olacak.

Koh, patent davalarında ve teknoloji firmalarının davalarında oldukça tecrübeli bir yargıç olarak dikkat çekmekte. 2010 yılında Kuzey California Bölge Mahkemesi yargıçlığına ABD Başkanı Obama tarafından aday gösterilen Koh, Senato’da yapılan seçimde 90 lehte ve 0 aleyhte oy alarak bu göreve getirilmişti. Yargıç Koh, Apple vs Samsung davası dışında Adobe, Apple, Google, Intel, Intuit, Lucasfilm ve Pixar firmalarının kendi aralarında eleman alımı yapmama konusunda centilmenlik anlaşması yapmalarının rekabete aykırı olduğuna hükmeden davaya da bakmıştı.

Bu arada, Apple vs Samsung davasının bir sonraki duruşmalarının Kasım ayında gerçekleşecek olmasının 2 firmayı da finansal açıdan etkileyebileceği konuşulmakta. Bu tarihler, genelde Eylül ayı sonlarında yeni iPhone modeli tanıtımı yapan Apple için oldukça kritik zamanlar. Samsung ise hakkında çıkan olumsuz bir karar neticesinde tam de alış verişlerin patlama yaptığı Noel tatili dönemi öncesinde sıkıntı yaşayabilir.