Birkaç yıl içinde beklenmedik bir hızla artan akıllı telefon kullanımı, yanında yeni türde kullanım hatalarını ve kazaları da getirdi. Bazı telefonlar çizilmez özel cam ekranlar kullansa da çoğu cihaz belli bir yükseklikten yere düştüğünde, tabiri caizse, bu yüzeyler tuzla buz olabiliyor. Apple’ın iPhone serisini kullananların en büyük kabuslarından olan “yere düşen telefon” yakın zamanda tarihe karışabilir.

AppleInsider’ın haberine göre Apple, Cupertino’da (Apple’ın da bulunduğu teknoloji merkezi) iPhone’lar için özel bir patent almak için çalışıyor. Birden fazla teknolojiyi içinde barındıran sistemin patenti, kullanıcılara yüksekten yere düşen akıllı telefonlarının hem bozulmaması, hem de fiziksel olarak sağlam kalmasınını sağlayacak detaylar içeriyor. Özel bir gazlı silindir sayesinde düşüş esnasında hızı yavaşlatan, hatta yerle temas esnasında yerde küçük bir zıplamaya sebep olan yöntemin yanında bir de ağırlık dağıtımı şeması kullanılmış. Bu yöntem sayesinde iPhone’unuz yere düşerken ağırlık iç bölümdeki parçalardan kenarlara doğru dağılacak, bu sayede telefonun göreceği zarar minimuma indirilecek.

Son olarak göze çarpan bir diğer özellik ise, uçaklarda bulunan Kara Kutu’yu örnek almış. Cihazın yere düşüşü esnasında hız, yükseklik ve benzeri bilgileri kayıt altına alacak sistem böylece ortak bir veri bankasına dönüşecek. Apple’ın bu sayede kendini garanti kapsamı konusunda güvenceye almak istediğini düşünmek yanlış olmaz herhalde. Söz konusu çalışma ile ilgili detaylı bilgilerin yakın zamanda ortaya çıkacağını düşünüyor, bizi takip etmenizi öneriyoruz.