Apple firmasının patent konusundaki atılımı neredeyse Samsung’un model sayısını geçti.

 

Telefonun ekranı kapalıyken veya kilitli konumdayken verdiğiniz ses ve sıkarak dokunma komutlarını algılayan ve isteğinizi yerine yetiren yeni patent, iPhone’da karşımıza çıkacak.

Birkaç gün önce USPTO tarafından B2, yani “üretilebilir belgesinin” verildiği patent 20 yıllığına Apple’ın oldu. Parmak izine duyarlılığı sayesinde sadece belirli kullanıcıların kontrol edebilecek olması kullanıcıya cazip gelen en güzel özelliklerinden biri olduğu kabul ediliyor.

Teknoloji seven bir iPhone kullanıcısısınız ve gündelik hayatta aktif olarak Apple ürünleri kullanıyorsunuz. Diyelim ki müzik dinleyeceksiniz ve ses ayarlarını, şarkı geçişlerini veya müzik çalarla ilgili özellikleri açıp/kapatmak istiyorsunuz. Telefon elinizdeyken ve kilidi açmadan belirlediğiniz parmak hareketlerini, vurmaları, sallamaları ya da sıkmaları sizin için komut haline dönüştürecek ve işlemi gerçekleştirecek.

Pil ömrü uzuyor

Saat yönünde elinizle daire çizerek sesi açabileceğiniz, 2 kez sallayarak gelen aramayı meşgule atabileceğiniz, sağa sola sallayarak navigasyon veya müzikleri kontrol edebileceğiniz bir patent, kullanıcıların gündelik hayatta yanından ayıramadıkları akıllı telefonları, daha hızlı ve keyifli kullanmalarını sağlayacak.

Proje başlangıcı olarak pil ömrünü ve kullanım süresini, batarya gücünü arttırmadan nasıl uzatılabileceği düşünülmüş. Bu patent sayesinde, ekranı açmadan, zaman harcamadan, sadece kişiye özel belirlenmiş bir dokunuşla işlemlerin sessiz sedasız gerçekleştirilebileceği savunuluyor. Böylelikle Apple mühendislerine göre, zamandan ve pil gücünden büyük bir tasarruf sağlanabilecek.

Projenin ne zaman hayata geçeceği hakkında henüz bir bulunmamasıyla beraber bu patentler sayesinde sürekli geliştirilen teknoloji, jetgiller’i ve bilim-kurgu filmlerini aratmayacak gibi görünüyor.