2002’de dünyanın bir çok ülkesinde tescil edilen iPhone, Meksika başvurusu yapılmadığınan ve iFone S.A. de C.V., firmasının 2003 yılında iFone markasını Meksika’da tescil ettirdiği için iPhone ürünlerinin Meksika’ya girişinde sıkıntı yaşandı.

Apple daha sonra iFone ismini 2003 yılında 38. sınıfta aldığı markayı iptal ettirip yerine iPhone markasını tescil ettirmek istemiştir. Fakat fırmanın 2003 yılından beri bu isimle faaliyette olduğu ortaya çıkınca Apple’ın bu iddası sonuçsuz kalmıştır.

Apple’ın bu iddalarına karşı iFone firmasının avukatı Eduardo Gallástegui açtıkları karşı dava ile Apple’ın Meksika’da gerçekleştirdiği iPhone markalı akıllı telefonlardan elde ettiği gelirin %40’ının iFone S.A. de C.V., firmasına verilmesini talep etmiştir.

İlgili mahkeme kararı iFone S.A. de C.V. lehine verirse Meksika’da iPhone adı altında iletişim servisi sağlayan ürünler satılmayabilir.

Apple daha önce Brezilya ve Çin’de sıkıntı yaşadığı firmalarla uzlaşma yolluna giderek bu sorunun üstesinden gelmiştir. Meksika’da da bu firmaların yaşadığı sıkıntının karşılıklı bir uzlaşı içerisinde sonlandırılması bekleniyor.