Marka tescili işin başlangıcıdır. Marka girişimcilerin kullandığı bir maddi kaynak temin aracıdır. Markaya maddi kazanç olarak bakarız. Bir ürün çıkartmaya karar verdiğimiz zaman ilk olarak ona marka düşünürüz. Bunun yanında markanın simgesini de düşünürüz. Markanın simgesi de ürünün çok satılmasında çok önemlidir. Marka ürün satımında sadece bir başlangıçtır. Markanızın iyi olması ürününüze yok sattırabilir.
Şu an yok satan ürünlere baktığımzda onlardan faydalanarak bu anlattığımızı çıkartabiliriz. Aslında onlar bizim anlatmak istediğimizi anlatıyorlar. Örneğin bir ürün işe sıfırdan başlar. Bu ürüne markayı veren kişinin yaratıcılığı ile ilgilidir. Örneğin ürüne markayı bulan girişimci gerçekten güzel ve yaratıcı düşündüyse ürün çok satılabilir. Marka bir başlangıçtır. Çok güzel bir markayla giriş yaparsınız. Sonra o marka herkesin zihnine yerleşir. Size burada şu örneği vermek istiyorum. Örneğin kola kavramı. Kola deyince herkes içtiğimiz o şekerli içecekleri aklına getirir. Ancak aslında kola demek Coca Cola’nın siyah renkteki içeceğidir. Kola kavramı sadece o içeceğe aittir. Ancak toplumuza bu kavra öyle bir yerleşmiş ki kola deyince Fanta da akla geliyor Pepsi de akla geliyor. Bu kavram yanlış kullanılıyor olabilir. Ancak konumuz bu değil. Konumuz kola markasının topluma nasıl yerleştiğidir. Marka öyle bir yerleşmiş ki her şeye kola der olmuşuz.
Benim anlatmak istediğim de bu. Kola kavramı başlarda bu kadar sık kullanılmıyordu. Ancak her marka gibi onlar da uzun yıllar önce başlangıç yaptılar ve hala devam ediyorlar. Başlangıçlarını gördüğünüz gibi iyi yapmışlar. Siz de bu şekilde bir başlangıç yapabilirseniz markanız topluma yerleşir. Zaten topluma yerleştikten sonra ne yaparlarsa yapsınlar satışları engelleyemezler. Ancak tüm bunları yaptrırabilmeniz için ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescili yaptırmanız gerekiyor. Marka tescili yaptırdıktan sonra yolunuza güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Devlet bu şekilde markanız yasal yollardan koruma altına alıyor. Yasalara uymayan da bildiğimiz gibi cezalandırılır.

 

www.devpatent.com

0212 211 5060