International Business School (ITEC) tarafından düzenlenen, Türk Patent Enstitüsü’nün de destek verdiği Ankara Marka Zirvesi’nin üçüncüsü bugün Ankara Sheraton Otel’de yapılıyor.

Prof. Dr. Habip ASAN, “Markam 2023” zirvesinde yaptığı konuşmada, ülke olarak 2023 yılına odaklandığımız bir dönemde gerçekleştirilen bu etkinliğin temasının “Markam 2023” olarak belirlenmiş olmasının son derece olumlu olduğunu belirterek, “Hiç kuşkusuz, 2023 yılının ülkemiz açısından çok büyük bir sembolik anlamı var. Bin yıllara dayanan köklü bir devlet geleneğine sahip olmamıza karşın, modern anlamda Türkiye Cumhuriyetimizin tarih sahnesinde bir yüzyılı devirecek olması, basitce geçiştirilecek bir olay değil. Hafızası olan her toplum için böyle bir tarihin önemli olduğu aşikârdır” dedi.

2023 yılı için ortaya konulan hedeflerin herhangi bir stratejik plan dönemi için konulan hedeflerle mukayese edilemeyeceğini, söyleyen Prof. Dr. Habip ASAN, bu nedenle, uzun vadeli hedeflerimize ulaşma noktasında, kalıcı çözümler üretmek, etkin işleyen mekanizmalar geliştirmek ve bütün rekabet araçlarını etkin bir şekilde kullanmak zorunda olduğumuzu ifade etti.

Markalaşma için etkin araçlar geliştirilmesi ve bunların etkin şekilde kullanılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. ASAN, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtırken, diğer firmalarınkinden ayırt etmek zorunda olduklarını söyledi.

Bu ayrım için en etkili yolun marka ve markalaşma olduğunu dile getiren Prof. Dr. ASAN, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında 10 küresel marka yaratma hedefi bulunduğunu anlattı. Türkiye’nin nitelikli buluşlarla ve yöresel özellikleri coğrafi işaretlerle koruyarak markalaşacağına işaret eden Prof. Dr. ASAN, şunları kaydetti:

“Marka başvuruları konusunda ülkemizin dinamizmine şahit olmaktan son derece memnunuz. Aralık 2012’de Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı tarafından yayımlanan Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu’na göre, ulusal ve uluslararası düzeyde patent, marka ve tasarım performansına göre, genel klasmanda 16. sırada yer alıyoruz. Ancak ulusal düzeyde performanslara göre ise dünyada 9. sıradayız. 2012 yılı itibariyle 110 binin üzerinde marka başvurusu ile Avrupa’da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülke konumundayız. Bu sayılar tek başına markalaşma düzeyini yansıtmıyor olabilir. Ancak bu veriler marka konusunda ülkemizin önemli bir farkındalık düzeyine eriştiğimizi gösteriyor.”

Prof. Dr. Habip ASAN, TPE olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine paralel bir şekilde yılda 50 bin yerli patent başvurusunun yapıldığı ve dünyada yerleşmiş Türk tasarım imajına sahip bir ülke haline gelmesini amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. ASAN, şöyle devam etti:

“Katma değeri yüksek buluşlar üretme noktasında üniversitelerimizi sınai mülkiyet sisteminin içerisine aktif bir şekilde dahil etmek için ve üniversite patentlerini artırmak için yoğun girişimlerimiz var. TBMM’ye sevk edilen ve sınai mülkiyet s