Dünya Fikri Haklar Örgütü’nün son yayinladigi rapor, dünya genelinde patent basvurularinin 2005’ten 2006’ya yüzde 4,9 arttigi gösteriyor. Raporda Türkiye’nin dünya patent ligindeki performansinin detaylari da var.

Küresel ekonominin anahtar sözcügü “bilgi” esasinda. Eger bu küresel platformda var olmak istiyorsaniz bilgiyi üretmenin yollarini bulmali ve onu iyi pazarlamalisiniz. Ülkeler için de böyle bu durum, sirketler için de. O yüzden son zamanlarda sikça kulagimiza; bilgi ekonomisi, Ar-Ge, patent, inovasyon gibi kavramlar çaliniyor. Sizce is dünyasi bu kavramlardan sikilmadi mi? Yüksek ihtimalle sikildilar. Ama kar marjlari için o sikici kavramlarin etrafinda durmak zorundalar.
Türkiye’de arastirma gelistirmede belli bir odaklanma yaratildi aslinda. Ama gelisen ekonomi denen ülkemiz için bu konuda hala yolun basinda oldugumuz gerçegi açik. Birlesmis Milletlere bagli Dünya Fikri Haklar Örgütü (World Intellectual Property Organization- WIPO) açikladigi rapor bu durumu rakamlarla bir kez daha gözler önüne seriyor.
Öncelikle dünya genelinde patent basvurularinin son raporda nasil gözüktügüne bakalim. Tüm ülkelerin karsilastirmali analizini verebilmek için rapor 2006 senesinin verilerini dikkate aliyor. Raporda dünya genelinde patent sayilarinin 1,76 milyonu buldugu belirtiliyor. Bu rakam dünya genelinde patent basvurularinin yüzde 4,9 arttigini gösteriyor. Dünya genelindeki patentlerin yüzde 76’si; Japonya, Amerika Birlesik Devletleri, Güney Kore, Almanya ve Çin tarafindan üretiliyor.
Her zaman taklit ürünler üretmekle suçlanan Çin’in patent liginin devleri arasindaki performansi bu söylentilerin aksine gayet parlak. Çinli üreticiler 2000 senesinden 2006 senesine kadar dünya genelindeki patent basvurulari pastasinda paylarini yüzde 1,8’den yüzde 7,3’e çikardilar.
Raporda öne çikan bir baska veri, Patent Isbirligi Anlasmasi (Patent Cooperation Treaty- PCT) kapsaminda yapilan patent basvurulari. DEV PATENT ortaklarindan Barış Bozkurt, PCT sisteminin, birden fazla ülkeye yapilacak patent basvurularinin dosyalama islemlerini kolaylastirilmasini ve yenilik arastirmalarinin tek merkezden yapilarak tescil kararinin ilgili ülke tarafindan verilmesini sagladigini belirtiyor. Barış BOZKURT, PCT sisteminin organizasyonunun burada bahsedilen raporu hazirlayan WIPO tarafindan yürütüldügünü söylüyor. WIPO’nun verileri PCT sistemi içerisindeki patentlerin 2007 senesinde 158.400 oldugunu gösteriyor. Bu rakam, sistemdeki patentlerin bir önceki yila göre yüzde 5,9 arttigi anlamina geliyor. Bu sistemi kullanarak patent sayilarini artiran ülkelerin basinda Hindistan, Brezilya ve Türkiye geliyor. Bir çok sirket ve kurumu patent için gezdiklerini belirten Barış Bozkurt, Türkiye’nin bu sisteme entegrasyonda basarili oldugunu söylüyor.

Türkiye’de patent artis orani geriliyor
PCT sistemi içerisindeki bu basarisina ragmen Türkiye’de 2007 yili patent sayilarinin geriledigi bir yil olarak dikkat çekiyor. 2007 yilinda yerli patent basvurulari toplamda 1.838’i buldu. Böylece 2007 yilinda yerli patent basvuru sayilari yüzde 68 artmis oluyordu. Geçen sene için yerli patentlerin artis hizi yüzde 16,58 olmus