Sanatçı Ajda PEKKAN, ‘Tüm Zamanların Değişmeyen Sanat Markası Ödülü’nü aldı.

PEKKAN’a ödülü, Sheraton Otel’de düzenlenen “Markam 2023” marka zirvesinde Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN verdi.

Prof. Dr. Habip ASAN, “Ajda PEKKAN’a bu ödül az aslında kendisine ‘tüm zamanların değişmeyen süperstar markası’ ödülünü vermemiz gerekiyor” dedi.

Ödülü almanın çok güzel olduğunu belirten PEKKAN, sanat hayatının başında markalaşma gibi bir fikrinin bulunmadığını söyledi. Buna karşın her zaman farklı olmayı, kendisini güncel tutmayı amaçladığını vurgulayan PEKKAN, ödülü bu nedenle çok anlamlı bulduğunu ifade etti.

“Marka insanların algısı, inançları, fikirleri ve beklentileridir” diyen PEKKAN, “Marka bir vaat, farklılaşmayı sağlayan, karmaşayı azaltan bir şey. Ben sanat yolunda ilerlerken, aklımda ne marka olmak vardı ne de bu markayı yönetmek. Ama aklımda önemli ve kayda değer faklı şeyler vardı elbette. Farklı olmak, özgün olmak, sürekli güncel kalmak ve her gün yeni şeyler öğrenmek, öngörülü olabilmek, hayranlarımın bana inanması ve güven kazanabilmek. Ben Ajda PEKKAN, size marka konusunda söyleyebileceğim son şey, markanın elle tutulabilir olduğudur, Ajda PEKKAN bir marka ise bu markayı hayranları yarattı. En doğrusu markayla ilgili hayranların konuşmasıdır” dedi.

PEKKAN, sanata başladığı yıllarda sektörel altyapının olmadığını ve her şeyi öğrendikleriyle yaptığını dile getirerek, “İki Ajda PEKKAN var: Biri Ajda’nın menajeri, diğeri ise karşınızda” dedi.

Hayatının bazı dönemleriyle ilgili de konuşan PEKKAN, bugün geldiği noktayı genç düşünmeye ve içindeki enerjiye borçlu olduğunu vurguladı.

Ayrıca, zirvenin “Sinema Tiyatro Buluşmaları” başlıklı oturumunda sanatçılar Haldun DORMEN ile Engin Altan DÜZYATAN birikimlerini katılımcılarla paylaştı.