Twitter adlı sosyal medya sitesinde gerçekleştirdikleri paylaşımlarla kısa sürede yüksek bir takipçi sayısına ulaşarak ‘fenomen’ olan Taci Kalkavan ve Argostroloji geçtiğimiz günlerde marka tescili yaptırarak markalaşma yolunda adım attılar.

Dev Patent ve Marka Danışmanlığı’nın başlattığı süreçle markalaşma yolunda adım atan Twitter fenomenleri Türkiye’de bir ilke imza atarak markalaşmayı sanal ortama taşıdılar. Marka tescili ve patent konularının öneminin yeni yeni anlaşılmaya başlandığı günümüzde sanal ortamda da bu tür girişimlerde bulunulmasının önemine dikkat çeken Dev Patent Yönetim Kurulu Başkanı Barış BOZKURT; “Her markanın kesinlikle marka tescili yaptırması gerektiği gibi sosyal medyada yer alan fenomenlerin, ünlü isimlerin, işadamları, dizi oyuncuları, gazeteciler ve köşe yazarlarının da marka tescillerini yaptırmaları gerekmektedir. Dünyada marka taklidi konusunda ilk 5’ten düşmeyen bir ülkeden bahsediyoruz. Bu sebeple sahte hesap açmanın çok kolay olduğu bir mecrada kişilerin kendilerini güvence altına almaları gerekmektedir. Marka tescili; bu isimlerin kendilerini taklit ederek açılan sahte hesaplarla karşı karşıya gelmelerini engellemek veya hali hazırda bu tarz hesaplar açıldıysa bunlarla hukuki süreçte başa çıkabilmelerini sağlamaktadır. Bildiğiniz gibi Twitter yönetimi ‘verifiyed account’ özelliğini bazı şartlar altında başvuran kişilere vermektedir. Fakat bu koruyucu bir önlem değildir. Bu önlem kişilerin sadece Twitter hesaplarını bağlar. Diğer sosyal paylaşım siteleri ve sanal ortam dahil olmak üzere tüm mecralarda isminin güvence altında olmasın isteyenler için atılacak en önemli adım marka tescillerini yaptırmaktır. Bu adımı atarak sanal mecra dışında da üretilebilecek ve taklit edilebilecek her türlü; ürün, mal, eser… gibi unsurların kendi izinleri olmadan yapılabilecek üretim ve yayınlanma risklerini güvence altına almış olacaklardır” diyerek marka tescilinin önemini vurguladı.

 

Eray EFE (ARGOSTROLOJİ) ’NİN AÇIKLAMALARI:

Bu tür bir adımın neden atıldığına ilişkin soruları yanıtlayan Argostoloji adlı hesabın yaratıcısı sosyal medyadaki boşluktan ve kuralsızlıktan ötürü böyle bir yol izleme gereği duyduklarını anlattı. Argostroloji “Öncelikle amaçsız bir şekilde sadece eğlenmek için yaratılan, samimi, argo konuşan halktan bir karakterdi. Kısa zamanda 500.080 kişi tarafından takip edilmesiyle birçok marka ve kişilerin ilgi odağı haline geldi. Benim Argostroloji’yi markalaştırmamın en büyük sebeplerinden biri benim adıma yüzlerce sahte hesap açılmış olması. Ayrıca sosyal medyanın yanı sıra gazete ve dergilerde de markamın izinsiz şekilde kullanılmasını engellemek istiyorum” dedi.

 

 

Orçun ORTAÇ (TACİ KALKAVAN) ’IN AÇIKLAMALARI:

Diğer bir marka tescili yaptıran fenomen Taci Kalkavan ise konuyla ilgili “Twitter üzerinde Taci Kalkavan profilini yaratışım yaklaşık 2.5