Twitter fenomenleri Taci Kalkavan ve Argostroloji marka tescili yaptırarak markalaştı.

Twitter fenomenleri Taci Kalkavan ve Argostroloji Türkiye’de bir ilke imza atarak markalaşmayı sanal ortama taşıdılar. Marka tescilini yapan Dev Patent Yönetim Kurulu Başkanı Barış Bozkurt konu ile ilgili şunları söyledi;

Her markanın kesinlikle marka tescili yaptırması gerektiği gibi sosyal medyada yer alan fenomenlerin, ünlü isimlerin, işadamları, dizi oyuncuları, gazeteciler ve köşe yazarlarının da marka tescillerini yaptırmaları gerekmektedir. Dünyada marka taklidi konusunda ilk 5’ten düşmeyen bir ülkeden bahsediyoruz. Bu sebeple sahte hesap açmanın çok kolay olduğu bir mecrada kişilerin kendilerini güvence altına almaları gerekmektedir.

Marka tescili; bu isimlerin kendilerini taklit ederek açılan sahte hesaplarla karşı karşıya gelmelerini engellemek veya hali hazırda bu tarz hesaplar açıldıysa bunlarla hukuki süreçte başa çıkabilmelerini sağlamaktadır. Bildiğiniz gibi Twitter yönetimi ‘verified account’ özelliğini bazı şartlar altında başvuran kişilere vermektedir. Fakat bu koruyucu bir önlem değildir. Bu önlem kişilerin sadece Twitter hesaplarını bağlar.

Diğer sosyal paylaşım siteleri ve sanal ortam dahil olmak üzere tüm mecralarda isminin güvence altında olmasın isteyenler için atılacak en önemli adım marka tescillerini yaptırmaktır. Bu adımı atarak sanal mecra dışında da üretilebilecek ve taklit edilebilecek her türlü; ürün, mal, eser… gibi unsurların kendi izinleri olmadan yapılabilecek üretim ve yayınlanma risklerini güvence altına almış olacaklardır.

Twitter’daki Argostroloji adlı hesabın sahibi olan Eray Efe ise şunları söyledi;

Öncelikle amaçsız bir şekilde sadece eğlenmek için yaratılan, samimi, argo konuşan halktan bir karakterdi. Kısa zamanda 447.000 kişi tarafından takip edilmesiyle birçok marka ve kişilerin ilgi odağı haline geldi. Benim Argostroloji’yi markalaştırmamın en büyük sebeplerinden biri benim adıma yüzlerce sahte hesap açılmış olması. Ayrıca sosyal medyanın yanı sıra gazete ve dergilerde de markamın izinsiz şekilde kullanılmasını engellemek istiyorum.

Twitter’daki Taci Kalkavan adlı hesabın sahibi Orçun Ortaç da şunları söyledi;

Twitter üzerinde Taci Kalkavan profilini yaratışım yaklaşık 2.5 yıl gibi bir süre. İlk bu profili açış nedenim, Twitter üzerinde keyifli zamanlar geçirmek ve eğlenmekti. Bir süre sonra yazdıklarım ve paylaşımlarım insanların dikkatini çekmeye başladı ve takipçi sayısı da aynı oranda artmaya başladı. Belli bir süre sonra Taci Kalkavan karakterini on binler hatta yüzbinler takip etmeye başladı. Tamamen eğlence amaçlı açılmış olan bir profil ve oluşturulan karakter bir anda sosyal medya da ilgi odağı oldu ve hatırı sayılır bir kitle tarafından konuşulmaya başlandı.

Zamanla bunu gören markalar sosyal medya üzerinden ve çalıştıkları ajanslar aracılığıyla bizimle buluştu. Bazı şirketler ürünlerinde Taci Kalkavan adını kullanmak istediklerini söylediler. Başlarda eğlenmek için açtığım profil artık markalar tarafından tercih e