Yeni iPhone'lara yeni patent!

Apple’ın 2008 yılında yaptığı anlaşılan bu patent başvurusu, firmanın, bir iPhone kullanıcısına erişmenin en iyi yolunu tespit eden bir teknoloji öngördüğünü gösteriyor. Buna göre GPS ve ivme ölçer sayesinde kullanıcının o an ne yapmakta olduğunu tespit eden telefon, arayan kişiye o an için uygun olaniletişim yöntemi konusunda bilgi veriyor. Örneğin telefon sahibinin o an araba kullanmakta olduğu tespit eden telefon arayan kişiye mesaj göndererek şu an sesli arama yapmanın iyi bir fikir olmadığını, belki de mesaj göndermelerinin en iyisi olacağını bildiriyor.

Patentte tarif edilen teknoloji, sinema benzeri kamuya açık alanlarda, telefonun aniden çalmasının yarattığı sıkıntılı durumları da engelleyecek. Kullanıcı bu tür mekânlar için özelkurallar belirleyecek. Telefon da GPS üzerinden bulunduğu yeri tespit edip oraya özel kurallar çerçevesinde hareket edecek.

Apple’ın bu teknolojiyi uygulamaya koyup koymayacağı henüz bilinmiyor. Bir gün gelip Siri ile bütünleştirilmiş bir şekilde kullanıma sunulduğunu görürsek şaşırmayız. Elbette yüzlerce benzeri gibi tozlu raflarda terk edilme ihtimali olduğunu da unutmamak gerek.