FACEBOOK 650 PATENT ALDI
Geçtiğimiz aylarda AOL’ü satın alan Microsoft, AOL’ün patent portföyünün yarısını da satışa çıkardı. Microsoft, 2012 yılında toplamda 650 patentini Facebook’a sattı. NY Times’tan Nick Wingfield’e göre, satılan patentlere mobil, web ve anlık mesajlaşma teknolojisi de dahil. Microsoft ve Facebook arasında gerçekleşen bu anlaşmanın değeri toplamda 550 milyon dolar.

INTEL PATENTLERİ TOPLADI
Real Network Patents şirketi dünya devi Intel ile yaptığı anlaşma karşısında 190 patenti Intel’in portföyüne kattı. Intel daha önce uygulanmış 170 patent dahil, video akışı yazılımları için 105 milyon dolar ödedi.

Intel’in ikinci büyük patent anlaşması da Inter Digital’le arasında gerçekleşecek gibi gözüküyor. Bu patent anlaşmasının bedeli henüz belirlenemeyen 1700 patenti içeriyor.

IdeaBuyer.com ekibinin hazırladığı listenin 9. sırasında Fujifilm yer alıyor. Fujifilm, 100 milyon dolar değerinde 1200 patenti satışa çıkardı. Universal Display adlı şirket OLED ışık hakkındaki patent haklarını Fujifilm’den alarak patent portföyünü iki katına çıkardı. 2012’nin son büyük satışı da Acacia Research, Adaptix Patents firmasına 100 milyon dolar ödeyerek 4G teknolojisiyle alakalı 230 patenti portföyüne dahil etti.

PATENT EN BÜYÜK SERMAYEDİR!
2012’nin ilk on satışını değerlendiren Dev Patent Genel Müdürü Barış BOZKURT ; “Teknoloji devlerinin patent için ödedikleri bedellere bakıldığın da bu rakamların şu an Türkiye’nin en değerli markalarının değerlerinin çok üstünde olduğunu söylemek mümkün. Patentin gelirinin bu denli büyük olması bizim için de teşvik niteliği taşıması gerekmektedir. Türkiye’de sanayicilerimizin üreteceği inovatif ürünler ve kendilerine yapacakları patent portföyleri ileride dünya devlerinin kapılarını çalacağı ve milyon dolarlık tekliflerle sermayelerine sermaye katacakları anlamına geliyor olabilir. Bunun için başta üniversitelerin ve şirketlerin Ar – Ge çalışmalarına önem vererek yeni ürün üretmeleri konusunda hedef koymaları artık şarttır. Patent bilinci bir an önce oturmalıdır. Dünyada ihracat yapan dev şirketler incelendiğinde görülen ortak özellik çoğunun patent portföyüne sahip olmalarıdır. Türk şirketlerin örnek alması gereken ne önemli konuların da başında gelmektedir.” açıklamasında bulundu.